ЦИТРИН - ВИЗИТКА |
Цитринът е жълто-кафявата разновидност от групата на кварца. Името му произхожда от латинската дума за жълто - "citrina", откъдето произлиза и названието на лимона - citron.Цитринът е разновидност на макрокристалния кварц, оцветена в различни нюанси на жълтото. "Роднина" е на други известни скъпоценни камъни от групата с приложение в бижутерията, а именно планински кристал (безцветен), опушен кварц (сиво-кафява разновидност) и аметист (пурпурно-виолетова разновидност).
Цитринът е известен на човека от дълбока древност, като често е бъркан с жълтия топаз - доста по-твърд, по-блестящ и по-скъп камък.До края на средните векове в Европа е добиван в Испания, Шотландия, Франция и Унгария. "Бум" на предлагането има заедно с появата на големи количества аметист и опушен кварц от новооткритите през 18 век мини в Бразилия.
Естественият цитрин се среща доста по-рядко от своя "роднина" аметиста. На практика доста често цитринът, който се предлага на пазара, се получава от аметист или опушен кварц чрез нагряване до към 470-5600С. Почти винаги полученият чрез нагряване цитрин има червеникав оттенък.Модата на цитрина в Европа настъпва през 30-те години на ХХ век, когато големи количества са внесени за обработка в Идар-Оберщайн (Германия) от емигранти в Бразилия и Уругвай. Един от любимите камъни на бижутерите в периода Арт Деко между двете световни войни.Цитринът се обработва по най-разнообразен начин и се предлага под всевъзможни форми. На горната снимка в средата са показани разнообразни мъниста от галтован и фасетиран камък, като някои от тях са с форми, максимално близки до естествената форма на цитриновите кристали. Качеството, прозрачността и окраската варират в широки граници. Кабошоните на снимката горе вдясно са изработени от висококачествен цитрин без видими дефекти.
Цитринът се фасетира в разнообразни форми, включително и по-нетрадиционни (снимката вляво). Освен златистия топаз, цитринът наподобява и златистия берил. Все пак цитринът е скъпоценен камък с по-малка твърдост, среща се по-често и съответно е по-евтин от берила в подобна окраска. Един от признаците за разпознаване на цитрина спрямо златистия берил е липсата на двойно лъчепречупване, която се установява със съответно гемоложко оборудване.
Цитринът изглежда най-добре на естествена светлина сутрин точно преди изгрева и вечер малко след залеза на слънцето. Подобно на аметиста, цитринът може да промени цвета си при продължително излагане на ярка слънчева светлина.
Цитринът се възприема като символ на надежда, младост, здраве и вярност. Също така се вярва, че камъкът помага при депресия и летаргия.
|