ТУРМАЛИН - ВИЗИТКА |
Турмалин е наименованието на един от най-интересните скъпоценни камъни, които се използват в бижутерията. Според различни източници това е един алумоборосиликатен минерал със сложен и непостоянен химичен състав, а според други - група минерали със сходен състав и физически свойства. И в двата случая крайният резултат е един прекрасен скъпоценен камък, за който можете да прочете по-надолу, както и да видите фотографии на различни образци.Името на турмалина произхожда от сингалската (Шри Ланка) дума "turamali" - камък със смесени цветове. На практика съществуват турмалини в цялата гама от цветове на дъгата.Една от най-характерните особености на турмалините е тяхното оцветяване - много често те са обагрени в различни нюанси на един и същи цвят или едновременно в няколко различни цвята. Известни са турмалини оцветени в 5 различни цвята едновременно.Трудно може да се види турмалин с равномерно оцветяване в един цвят. Поради тази причина се твърди, че няма два еднакво оцветени турмалина.
За да бъде още по голямо объркването в класифицирането на турмалините съществуват две групи наименования. Първата група е според преобладаващия цвят на турмалините и се използва основно в бижутерската индустрия и търговия със скъпоценни камъни. Втората група наименования е според химичния състав и е по-често използвана в научните среди. Следват разяснения:
Смята се, че портретът на Александър Велики изрязан върху виолетово-жълт турмалин и намиращ се понастоящем в музея Ашмол - Оксфорд (Великобритания), е от индийски произход и е изработен през ІІІ-ІІ век пр.н.е.Турмалинът е бил известен в Европа и в частност по Средиземноморието още от времето на античността. Започва да добива популярност, когато по-големи количества започват да пристигат в Холандия от Шри Ланка в началото на 18 век покрай активната морска търговия, водена по онези времена.В периода 16-18 век наситенозелените турмалини откривани в Бразилия са смятани за изумруди.В съвременната минералогия турмалинът е описан за първи път като отделен минерал (група минерали) в края на 18 век.Турмалинът проявява пиро- и пиезоелектрични свойства, т.е. при нагряване или натиск различни зони от кристала получават противоположни електростатични заряди. Често споменаван факт е използването на предварително нагрят турмалин за почистване на пепелта от лулите на холандските моряци, които го наричали "aschentrekker" - привличащ пепелта. Поради тези свойства на турмалина, бижутата с него се нуждаят от по-често почистване.
Полихромен турмалин с червена зона в средата, безцветна зона около червената и зелена външна зона често се нарича турмалин "диня".Рядка разновидност на турмалина с неонов синьо-зелен цвят се предлага като турмалин "Paraiba", по името на едноименния бразилски щат, където е добиван. Оцветяването е изключително необикновено за скъпоценен камък и се дължи на минимални количества манган и мед в кристалната структура. Това е най-скъпият измежду турмалините и цената му за карат може да достигне 8 000 щатски долара за камъни с тегло под 1 карат, и до 40 000 щатски долара за камъни с тегло от 1 до 5 карата.
Различното оцветяване на турмалина може да се наблюдава както напречно на основната ос на кристала, така и по нейната дължина.Поради силно изразеният дихроизъм на турмалините, тяхната обработка изисква солидни познания и опит. Преди разрязването и фасетирането трябва добре да се преценят характеристиките в оцветяването на камъка в различните посоки, за да не се получи прекалено тъмен или прекалено светъл камък по основната ос на наблюдение на обработения камък.Турмалинът се обработва по всевъзможни начини, като кристалите без или с минимални включвания се фасетират, а други се обработват под форма на кабошони (особено проявяващите ефекта "котешко око"). От турмалин се изработват миниатюрни фигурки за талисмани или най-разнообразни мъниста за колиета, гривни и други накити.Невероятната красота на необработените турмалиновите кристали ги прави изключително желан обект на колекционерство. Националният музей по естествена история на САЩ във Вашингтон разполага с прекрасна колекция от необработени полихромни (многоцветни) турмалинови кристали.Турмалинът понякога се среща под формата на включвания в планинския кристал. Кварцът с включвания от иглести черни кристали на шерл е известен като турмалинов кварц и често се нарича популярно "Стрелите на Амур".Турмалинът е официалния скъпоценен камък на щата Мейн, САЩ.Филм за турмалините на Мадагаскар е заснет от френския гемолог, пътешественик, писател и режисьор Патрик Воало.
Смята се, че поради силните си пиро- и пиезо-електрични свойства турмалинът неутрализира негативните енергии и усилва собствената психическа енергия на човека, който го носи.Вярва се, че турмалинът подпомага артистичната интуиция. Също така, поради голямото си разнообразие турмалинът изразява различни настроения.Китайската императорска вдовица Цъ Си, управлявала Китай повече от 40 години в края на 19-ти и началото на 20-ти век, обичала толкова много розовия турмалин, че по нейна заповед в Китай, с посредничеството на Тифани & Ко., е внесен повече от един тон турмалин от мини в Калифорния за изработка на най-различни украшения за нея и за висшите сановници от императорския двор. Погребана е с глава върху възглавничка с резбовани турмалини.
|