РОДОНИТ - ВИЗИТКА |
Родонитът е един от няколкото минерала, респективно бижутерски материали с естествен розов цвят. Името си носи от гръцката дума за роза/розов във връзка с цвета си.
Родонитът рядко се среща в кристална форма, а по-често като зърнест агрегат с включвания от различни окиси.
Родонитът е популярен материал за ювелирни и декоративни предмети. Характерните дендритни включвания с черен цвят на манганови и железни окиси допълнително усилват неговата привлекателност. Образци с дендритови включвания обикновено се обработват с плоски повърхности и тогава дървовидната структура е най-ясно изразена, като понякога могат да се наблюдават цели "пейзажи".Розовия си цвят родонитът дължи на мангана. Оцветяването в розово не е равномерно, а по-скоро на петна.
При по-древните култури родонитът е бил известен в Индия и във Византия.
Камъкът става доста популярен в Русия, след откриването в средата на 18 век на Малоседелниковското месторождение. Според световноизвестния съветски минералог акад. Ферсман, след малахита, родонитът е вторият по значимост камък добиван в Урал, където е известен под името "орлец".В царска Русия родонитът е използван разточително като декоративен материал за изработка на по-големи предмети на разкоша, а също така и за облицовка на различни архитектурни елементи като например колони, камини и др. На Всерусийското изложение в Петербург през 1870 г. е изложена монолитна овална ваза от родонит с височина 85 см и диаметър 185 см. Вазата е изработвана в продължение на 10 години в Урал и понястоящем е изложена в Ермитажа.В Петропавловския събор в Санкт-Петербург се съхранява родонитовият саркофаг на Великата княгиня Мария Александровна - жена на Александър ІІ. Саркофагът е тежък над 7 тона и е изработен от едно цяло парче родонит с първоначално тегло над 47 тона.В съветски времена родонитът е използван (1970-1971 г.) при облицовката на залата в Големия Кремълски дворец, в която чуждестранните посланици връчват акредитивните си писма. С родонитови плочки е облицована метростанция "Маяковская" на Московското метро.
Родонитът понякога се бърка с друг популярен розов на цвят камък - родохрозит, който обаче често е с тънки слоести включвания в бяло, за разлика от черните дендритни включвания при родонита. Също така родонитът е по-твърдият от двата минералаВ днешно време предлаганият на световния пазар родонит се добива основно в Австралия и Мадагаскар, откъдето годишно постъпват 20-30 тона материал с различно качество.
Родонитът с кафяв или жълт оттенък понякога е наричан фоулерит.
Родонитът се смята за неподходящ камък за зодии Стрелец и Овен.В страните на Изтока и в Индия родонитът се смятал за божествен камък, пробуждащ любов и усилващ талантите. Приемало се, че може да върне към нормален живот отчаяни хора, като им даде надежда и ги насочи по пътя на добротата и светлината.Съвременните магове и медиуми често използват сфери от родонит при медитация.В европейските страни се приема, че родонитът може да събуди в човек скритите му таланти, да ги развие и да донесе на своя собственик известност и всеобщо признание.В по-стари времена в Урал дребни късчета родонит били откривани в орлови гнезда и оттам тръгва името "орлец", което се е запазило в Русия и до ден днешен. Вярвало се, че младенецът ще порастне зорък и силен като орел, ако късче родонит се постави в неговата люлка.В Русия родонитът е приеман и като камък пазител на домашното огнище и съхраняващ семейното щастие. Вероятно оттук и модата сред богатите руснаци от 19 век да облицоват камините си с родонит.
|